Logi sisse

Logi sisse

Unustasid oma salasõna?

Loo konto

Registreeri

        VÕRDLE | LEMMIKUD

Kuidas teostada sõidukile taustakontrolli Eestis ja välismaal?

Kuidas teostada sõidukile taustakontrolli Eestis ja välismaal?

Kas teadsid, et Liisi väljastab nüüd ka väikelaenu kuni 10 000€? See loob suurema vabaduse otsustada ja leida sobivaim kasutatud auto Eestist või välismaalt – soovitud laenusumma kanname Sinu pangakontole 1 tööpäeva jooksul ja nii saad müüja käest sobiva sõiduki otse soetada. Käesolevas blogipostituses kirjutab meie koostööpartner BP Motors, kuidas teostada väljavalitud autole taustakontroll nii Eestis kui välismaal. Nii võid säästa end võimalike peidetud vigade parandamisega seotud suurte remondiarvete eest ja võid olla muretu, et auto töötab, nagu lubatud. Loe lähemalt!

Taustakontrolli teostamine Eestis registreeritud sõidukitele

Kui sobiv sõiduk on leitud auto.liisi.ee, auto24.ee või mõnest muust autoportaalist, kasutatud autode platsilt või tuttava tuttava käest, siis on oluline teada saada auto VIN-kood ja registreerimismärk. Kui seda kuulutuses märgitud ei ole, siis kontakteeru müüjaga ja küsi täiendavaid andmeid sõiduki kohta.

1. Esmane ülevaade Maanteeameti kodulehelt

Esimene ja kõige lihtsam taustakontrollimise viis on Maanteeameti koduleht. Sealt saab ostja juba enamus informatsiooni väljavalitud sõiduki kohta.

Vaade Maanteeameti sõiduki taustakontrolli lehelt

Vaade Maanteeameti sõiduki taustakontrolli lehelt

 

Sisestades sõiduki VIN-koodi ja registreerimismärgi andmed, saadakse sõiduki kohta teada:

  • tehnilised andmed
  • läbisõit
  • esmane registreerimine Eestis
  • võimalik on näha kuupäevaliselt sõidukiga teostatud toiminguid.

 

Maanteeameti lehel sõiduki taustakontrolli analüüsi tegemine on tasuta.

2. Sõiduki avariide kahjukontroll Eesti Liikluskindlustus Fondi liikluskahjude lehel

Maanteeameti sõiduki taustakontrolli lehelt kahjuks avariide kohta informatsiooni ei saa. Selleks soovitame kasutada Eesti Liikluskindlustus Fondi liikluskahjude lehte, kus leiad sõidukiga toimunud avariide ülevaate.

Vaade Eesti Liikluskindlustuse Fondi sõiduki liikluskahjude kontrolli lehelt
Vaade Eesti Liikluskindlustuse Fondi sõiduki liikluskahjude kontrolli lehelt

 

Sisestades sõiduki VIN-koodi või registreerimismärgi, saate otsitava sõiduki avariikahjude kohta detailse ülevaate, nii kuupäevaliselt kui ka ligikaudse remondimaksumusega. Tuleb meeles pidada, kui auto on saanud mingil moel kannatada ja omanik on lasknud remondi teha läbi kaskokindlustuse, siis see info kahjuks pole kuidagi jälgitav.

 

Eesti Liikluskindlustus Fondi lehel on sõidukile liikluskahju analüüsi tegemine on tasuta.

3. AutoDNA portaal

Kui kõik vastab sinu nõudmistele ning sa ei ole avastanud midagi kahtlast, soovitame Sul teha järgmise päringu, mis on juba põhjalikum ja aitab väga palju kaasa juhul, kui sõiduk ei ole uuena Eestist ostetud. AutoDNA portaalis saad teha täiendava päringu.

Vaade autoDNA lehelt

Vaade autoDNA lehelt

 

Sisestades AutoDNA portaalis sõiduki VIN-koodi kuvatakse sulle teenuse maksumus. Hind võib varieeruda olenevalt sellest, milliseid täiendavaid andmeid soovid antud auto kohta näha. Näiteks 2014. aasta Mercedese täisajaloo aruanne maksab 9,40€.

 

Sellel lehel on andmed sõiduki:

  • Tehnoülevaatustest
  • Margiesinduses tehtud töödest
  • Läbisõidust

4. Margiesinduses tehtud kontroll

Kui auto on Eesti taustaga ehk Eestist uuena ostetud, siis on tausta lihtne kontrollida. Piisab auto registreerimismärgi sisestamisest esinduse süsteemi ja hoolduse osakonna töötaja näeb arvutist autoga seotud tööde ajalugu (hooldused, remondid jms).

Muidugi enamasti seda infot ilma auto omaniku nõusolekuta ei väljastata. Seega peab müüja andma oma nõusoleku, et tulevane ostja selle info saaks. Nõusolek võib olla vormistatud kirjalikult või lähete koos omanikuga esindusse sõidukit kontrollima.

Kui tellida sõiduk välismaalt, millel puudub nö Eesti ajalugu, on asi natuke keerulisem. Üldiselt on Euroopas margiesindustel ühine süsteem ja VIN-koodi sisestamisel peaks Eestis vastava automargi esinduses kõik arvutist näha olema. Seda muidugi sel juhul, kui auto päritoluriigis on kõik hooldused ja remonttööd ilusasti süsteemi sisestatud.

 

Suurimad margiesindused Eestis:

5. Müüja taustakontroll

Samuti tasub tähelepanu pöörata sellele, kes autot müüb – ettevõte või eraisik. 

 

Ettevõte

Kui tegemist on ettevõttega, kes on pikemalt turul tegutsenud, siis on asi mõnevõrra lihtsam. Ettevõtte tegevuse kohta saab informatsiooni näiteks Inforegistrist. Sisestades ettevõtte nime, näeb, kui kaua on ettevõte tegutsenud ja kas ettevõttel on maksuvõlgu.

Vaade Inforegistri lehelt

Vaade Inforegistri lehelt

 

Reeglina ei soovi endast lugupidav automüüja oma mainet kahjustada ning tuleb igati kliendi soovidele vastu, tehes ise ära põhjaliku taustakontrolli ja andes kliendi ostetavale sõidukile garantii. Paratamatult tegutseb turul ka ebaausaid müüjaid, kuid tänapäeval saab kõigi kohta leida üsna lihtsalt infot internetist.

 

Eraisik

Kui müüjaks on eraisik, siis tuleks ikkagi ise võimalikult palju ära teha, et riske vältida. Enne ostu tasub kindlaks teha juba eelpool mainitud portaalidest ega autoga pole mingeid suuremaid avariisid olnud ja, et hooldusajalugu oleks korras. See kindlaks tehtud, tuleks minna autot vaatama. Kui ise oma võimetes kahtled, võta kaasa mõni sõber, kes autodest rohkem teab või kontakteeru BP Motorsiga, kes saab auto esmase ülevaatuse teostada koos põhjaliku kontrolliga.

Kui esmamulje on hea ja iluvigu ei paista, siis vaata ka kapoti alla, et õlilekkeid ja muid anomaaliaid ei esineks. Seejärel tuleks teha proovisõit. Kui kõik on korras, midagi ei logise, ei kolise ja avariitulesid kuskil armatuuris ei põle, võiks ju auto iseenesest ära osta…

Samas võib igal sõidukil olla varjatud vigu, mida esmapilgul ei näe ja millest isegi müüja ei pruugi teadlik olla. Seepärast soovitame teha kuskil ülevaatuspunktis või remondiettevõttes autole täiendav kontroll. Müüjapoolsesse töökotta ei soovita minna, sest seal võidakse kõik ilusaks rääkida (oleneb, kes müüb).

6. Taustakontrolli teostamine välismaa sõidukile

Nagu eelpool mainitud, siis välismaalt sõiduki soetamisel peaks eelnevalt kontrollima ajalugu nii margiesindusest kui autoDNA lehelt, samuti on alati tark kontrollida Google’st, sisestades auto VIN-koodi. Googledades võib alati välja tulla huvitavaid fakte auto kohta, mis võib “juhuslikult” müüjal meelest minna.

Siis tuleb suhelda müüjaga ja kontrollida ka müüja tausta. Näiteks, kui kaua ta on turul tegutsenud, kuidas on teised kliendid antud ettevõtet hinnanud. Teiste klientide tagasisidet näeb tihti Google’st või autoportaalidest, kui selline võimalus on seal olemas.

Esinduste ja suuremate autopoodide puhul on see lihtsam, väiksemate tegijate ja eraisikute puhul palju keerulisem. Seetõttu soovitamegi pöörduda BP Motorsi poole ja oma tulevase sõiduki soetamisel kasutada meie abi.

Kokkuvõte: 5 sammu sõiduki taustakontrolli teostamiseks

1. Esmane ülevaade Maanteameti veebilehel (ainult Eestis)

2. Sõiduki avariikahjude kontroll Eesti Liikluskindlustus Fondi liikluskahjude veebilehel (ainult Eestis)

3. AutoDNA lehel kontrollimine

4. Margiesinduses tehtud kontroll

5. Müüja taustakontroll Inforegistri lehel või Google’s

 

BP Motors tegeleb autode toomisega välismaalt Eestisse. Meie täisteenus sisaldab auto ja müüja taustakontrolli, proovisõitu, transporti ja muid olulisi toiminguid, et klient saaks enda soovidele täpselt sellise auto, mida soovib. Tutvu BP Motorsi  täisteenusega.

Postitus pärineb BP Motorsi blogist siin.

Olete finantsteenuseid pakkuva Holm Bank AS veebilehel. Enne lepingu sõlmimist tutvu hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.

Meie kontaktid

Facebook

https://auto.liisi.ee

Developed by ThemeMakers